Fèt Gede: День мертвих на Гаїті

Fèt Gede: День мертвих на Гаїті
Fèt Gede- це щорічне традиційне свято, коли практикуючі культ Вуду влаштовують церемоніальні ходи вулицями, демонструючи свою одержимість духами мертвих (геде).

See a celebration ceremony of Fèt Gede in city of Jacmel and Port-au-Prince, Nov 2020:
Дивіться церемонію святкування Fèt Gede у місті Жакмель та Порт-о-Пренс, листопад 2020:

Цей фестиваль є одним з найважливіших святкувань у релігійному календарі Вуду, який відзначається щорічно в перші дні листопада, і відзначається зборами на кладовищах, спрямованими на вшанування пам’яті предків-засновників Гаїті, проведенням відповідних ритуалів та принесенням жертв.

У гаїтянському Вуду поняттю Геде відповідає дух, пов’язаний зі смертю та родючістю. Співи, танці та пиття алкогольних напоїв супроводжуються жертвоприношеннями тварин, різними іншими жертвами, що символізує надбання духів предків.

Під час святкування Fèt Gede на вулицях кожного міста повно послідовників Вуду. Кожне кладовище на острові переповнене ними, - що деякі вже надбали дух Геде, а інші ще прагнуть цього. Одержимих духом легко впізнати за вбранням: вони вдягнені в білі, чорні та фіолетові кольори, обличчя вкрите білою пудрою, вони носять чорні сонцезахисні окуляри, мають тростину в руці та незамінну пляшку, наповненою алкоголем та гострим перцем.

Кожен послідовник Вуду має свій власний Геде. Це або близький друг, або родич - Геде - це перевтілення коханої людини, яка прийшла з потойбічного світу, щоб жити в тілі послідовників Вуду, який закликав їх. Але не кожного предка шанують як Геде. Щоб мертві стали Геде, послідовник Вуду повинен пройти через церемонію зв’язування з померлим і перетворити їх на Геде, до якого вони потім можуть звернутися, як вважатимуть за потрібне.

Fèt Gede – це бурхливий, на перший погляд безглуздий, запальний фестиваль, який втілює багато важливих елементів культури Гаїті.