"Кому війна...". Оцінка настроїв мобілізованих

"Кому війна...". Оцінка настроїв мобілізованих
Загальним місцем соціальних наук є те, що результати соціологічних опитувань в авторитарних суспільствах завжди будуть суттєво спотвореними, бо і дослідники і респонденти намагатимуться дотримуватися «авторитетного дискурсу» і клішовані відповіді на стандартизовані запитання будуть відбитком соціальної бажаності. Тому, власне, дані опитувань в авторитарних суспільствах є коректними лише частково. Втім, існують ще дані інтервю, які є більш інформативними, хоча і потребують певної інтерпретації.
Кілька джерел протягом жовтня-листопада багато спілкувалися з російським втікачами від мобілізації в Казахстані, Таджикистані та деяких регіонах РФ, намагаючись оцінити настрої та мотивації рос. суспільства.

За їхніми спостереженнями, наразі найбільш розповсюдженими мотивами втечі є страх і огида, але страх бути вбитим на війні стоїть не на першому місці. Більшість з втікачів, насправді, мали способи уникнути мобілізації, але головним рушієм був страх стати соціальним вигнанцем, ізгоєм, піддатися негативним санкціям всередині своєї соціальної групи – бо більшість друзів, колег, родичів, знайомих підтримують війну і схвалюють модель поведінки, яка передбачає участь в ній і, відповідно, засуджують ухиляння.

 На другому місті був страх інституційних репресій з боку держави – не лише за ухиляння, а радше за загальну несхвальну поведінку чи навіть образ думок. І лише на третьому – страх загинути чи отримати поранення на війні.

Окремо цікаво, що більшість з втікачів загалом усвідомлюють, що ймовірність спричиненого війною політичного, соціального і економічного хаосу в РФ є дуже високою, але переважною більшістю це не розглядається як актуальна мотивація втечі. 

Втікачі від мобілізації на кордоні з Таджикістаном, жовтень 2022 р.

Також дані проведених інтерв’ю дозволяють зробити оцінки, що в залежності від віку, освіти, економічного статусу, типу населеного пункту, тощо, підтримка війни в російському суспільстві тримається десь на рівні 65-85%. При цьому варто зазначити, що «підтримка війни» не обов’язково є підтримкою Путіна – серед тих, хто підтримує війну є чимало тих, хто виступає проти чинної кремлівської влади. В поточних реаліях поняття «підтримка війни» для росіянина обов’язково включає ненависть до визначених ворогів, необхідність їх показово покарати, а також відновити специфічно уявлену історичну справедливість (від «повернення несправедливо відторгнутих земель» до відновлення «геополітичної ролі держави»).

Отже, мабуть, не варто дивуватися поведінці мобілізованих росіян – вона цілком відповідає соціальним настроям їхнього суспільства.